Åbne Døre i Gentofte 2. – 5. maj 2019

Åbne Døre er en sammenslutning af kunstnere i Gentofte Kommune, som i de sidste 23 år har åbnet deres hjem og atelierer for at give kunstinteresserede mulighed for at opleve kunstnerne i deres eget miljø.

Denne event skal ses som en mulighed for at skabe dialog og kontakt mellem kunstnerne og publikum samt købe værker direkte fra dem.. Her træder de besøgende ind i privatatmosfæren, møder kunstneren i øjenhøjde og får en unik oplevelse, samt muligheden for en snak om værkerne uden om de mere etablerede udstillingssteder, hvor værkerne ellers udstilles og sælges.

Få en dejlig oplevelse i lokalområdet i form af visuelle udfordringer i så forskellige udtryk som ekspressive, abstrakte, figurative og underfundige malerier, samt illustration, keramik, glas, tekstil, foto, tegning og mixed media.

Folder fås på de lokale biblioteker omkring første  april 2019, samt her på siden under FOLDER

 DELTAGERNE I 2019

Kunstnerne: 2820 Gentofte
Portrætmaler Lis Kjærgaard, Jægersborg Alle 227, 3. Th
Billedkunstner Gitte Valentiner-Branth, Vangede Bygade 89 (oven på Netto).
Billedkunstner Charlotte Tønder, Fæstevej 3   
Billedkunstner Martin Pop, Fuglegårdsvej 2 B
Billedkunstner Marianne Nerving, Springbanen 5-7
Mosaik- og billedkunstner Sara Legind-Hansen, Springbanen 5-7

Kunstnerne: 2900 Hellerup
Strikdesigner Stine Sæther Uldal, Ellemosevej 76
Billedkunstner Jola M. Hyltoft, Heslegårdsvej 4 st.
Billedkunstner Pia von Scholten, Hellerupvej 65,
Billedkunstner Alessandra Sicuro, Ruthsvej 1
Billedkunstner Atelier Tina Hee, Rebekkavej 2
Keramisk formgiver Ane-Katrine von Bülow, Esthersvej 10   
Billedkunstner Hanne Galschiøt, Sofievej 29.
Skulptur og billedkunst Vivian Bondy, Lille Strandvej 18 G   1.th
Maler Mads Ejrnæs, Høyrups Alle 15, st
Billedkunstner Ulla Heegaard, Sigridsvej 1 A 3. Tv

Kunstnerne: 2920 Charlotenlund
Have -og billedkunstner Hanne Mejlgaard, Julie Sødrings Vej 6,
Maler Peter Eichen, L.E. Bruunsvej 38.1
Maler/tegner Pernille Koch, Norasvej 16 I.sal.
Keramiker Christian Bruun, Traverbanevej 12.
Glaskunstner Anders Raad, Traverbanevej 12
Maler/arkitekt Isabelle Geoffroy, Atelier: Traverbanevej 10
Keramiker/billedkunstner Ruth Lorentzen, Strandvejen 301 Skovshoved..
Maler og bladtegner Morten Ingemann, Strandvejen 301 Skovshoved.
Billedkunstner, grafiker, mdd.Karina Kejser Bøhl. Strandvejen 256 C Skovshoved.
Fotograf Philippe Merie, Strandvejen 321 b Skovshoved
Skulptur og billedkunstner Bernhard Lipsøe, Ordrup Jagtvej 14 I

Kunstnere: 2930 Klampenborg
Billedkunstner Faith Alice Andersen, Lorentzensvej 5 1.sal tv, Tårbæk
Keramiker Hannah Koppel, Strandvejen 638, Tårbæk,
Maler Mette Frø, Strandvejen 638, Tårbæk,